Синдром обструктивного апное сну (СОАС) – це порушення дихання під час сну, яке може серйозно загрожувати здоров’ю та самопочуттю. СОАС та хропіння пов’язані між собою. Простіше кажучи, СОАС – це хропіння в його найнебезпечнішій формі. Хропіння виникає, коли м’язи горла надмірно розслабляються під час сну до такої міри, що вони не в змозі повністю утримувати дихальні шляхи відкритими. Дихальні шляхи звужуються, і їх тканини вібрують з кожним вдихом. Вібрація тканин спричиняє звук хропіння.
Хропіння може бути нешкідливим, навіть якщо воно дуже гучне. Хропіння, що супроводжується періодами тиші, а потім звуками задухи або хропіння, може бути ознакою синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Тиша виникає, коли вібруючі дихальні шляхи руйнуються або блокуються. Оскільки дихання не може проходити через закупорені дихальні шляхи, вібрація тканин і хропіння припиняються. Результатом є апное, або відсутність дихання.
Апное може тривати від кількох секунд до кількох хвилин. Протягом цього часу рівень кисню в організмі може знизитися. Період апное закінчується лише тоді, коли мозок сплячого змушує його частково прокинутися, щоб відновити контроль над м’язами дихальних шляхів. Потім дихальні шляхи відкриваються, зазвичай з гучним задиханням або хропінням. Дихання відновлюється лише на той час, поки рівень кисню не повернеться до нормального рівня, але через кілька секунд або хвилин цикл обструкції, апное та часткового пробудження повторюється. Цей цикл може повторюватися десятки-сотні разів щоночі, при цьому сплячий не усвідомлює коливань дихання.
Іноді люди, які хворіють на синдром обструктивного апное сну (СОАС), не розпізнають свої симптоми просто тому, що вони поступово погіршуються протягом місяців або років, а не з'являються раптово. Симптоми можна розділити на дві групи: сон і неспання:
Симптоми сну:
Хропіння при синдромі обструктивного апное сну (СОАС) іноді гучне та зазвичай має характерний характер. Воно містить періоди тиші, коли виникають апное. Тиша закінчується гучними ковтками повітря.
Задуха або нестача повітря під час сну іноді помічає стривожений партнер у ліжку, який може спробувати розбудити сплячого. У деяких випадках напади задухи настільки сильні, що розбуджують сплячого, який може пам’ятати про них вранці, а може й не пам’ятати.
Часті пробудження до «легших» рівнів сну відбуваються, навіть коли людина може не усвідомлювати або лише ледь усвідомлювати будь-які порушення сну. Пробудження рідко призводять до повного пробудження, але повторне пробудження з глибокого сну може призвести до денної сонливості.
Неспокійний сон є поширеною проблемою у людей із синдромом обструктивного апное сну (СОАС). Цей неспокій може варіюватися від епізодичних смикань ніг до майже безперервного тремтіння та зміни положення тіла.
Часто спостерігається сильне потовиділення вночі. Це спричинено неспокоєм та утрудненим диханням через повторну обструкцію дихальних шляхів.
Симптоми неспання:
Денна сонливість спричинена повторюваним порушенням нічного сну, спричиненим синдромом обструктивного апное сну (СОАС), і її тяжкість варіюється. Деякі люди з СОАС не відчувають сонливості. Інші не можуть не спати на роботі чи в школі, під час читання, перегляду телевізора чи навіть керування автомобілем.
Зміни особистості, такі як дратівливість, тривога, депресія або агресія, можуть бути наслідком недосипання та денної сонливості. Також можуть бути порушені пам'ять, здатність судити або концентруватися. Ці зміни іноді можуть призвести до проблем у стосунках та роботі.
Ранковий головний біль є поширеною проблемою людей, які страждають на синдром обструктивного апное сну (СОАС). Він спричинений нестабільним рівнем кисню та іншими порушеннями в організмі, що виникають при повторних апное.
Нелікований СОАС може спричинити низку проблем, від змін у способі життя до потенційно небезпечних для життя станів. Низький рівень кисню та недосипання можуть призвести до:
- Гіпертонія
- Денна сонливість
- Інфаркт
- Випадкова смерть
- Хвороба серця
- Зниження якості життя
- Інсульт
- Тривога
- Сексуальна дисфункція
- Депресія
Денна сонливість є серйозною проблемою. Люди, які страждають на це, працюють з важким або делікатним обладнанням або навіть просто керують транспортним засобом, можуть раптово заснути та спричинити серйозні аварії. Тверезі водії, які засинають за кермом, щодня спричиняють дорожньо-транспортні пригоди в Онтаріо. Багато з тих водіїв, які виживають, виявляються недосипаючими через нелікований синдром обструктивного апное сну (СОАС).
Лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС) є дуже успішним у зменшенні сонливості та ризику нещасних випадків. Надзвичайно важливо розпізнати ознаки сонливості та звернутися за допомогою до того, як станеться нещасний випадок.
Високий кров'яний тиск може розвиватися та погіршуватися через нічні порушення рівня кисню та інших функцій організму, спричинені синдромом обструктивного апное сну (СОАС). Високий кров'яний тиск пов'язаний з підвищеним ризиком інсульту, серцевого нападу та інших серйозних проблем зі здоров'ям. СОАС може впливати на функцію серця, оскільки кров, бідна киснем, перекачується через серце та решту тіла. Поєднання нелікованого СОАС та серцевих захворювань є серйозним медичним ризиком.
Поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви підозрюєте у себе синдром обструктивного апное сну (СОАС). Ви можете взяти з собою свого партнера по ліжку, щоб він надав більше інформації про ваш режим сну. Дайте відповідь на будь-які запитання вашого лікаря щодо вашого способу життя, ліків, здоров'я та сімейного анамнезу. Усі ці фактори можуть стосуватися апное сну та бути важливими підказками для вашого індивідуального випадку.
Ваш лікар може направити вас до спеціаліста з розладів сну для проведення полісомнографії (ПСГ) – нічного тесту, який також називають дослідженням сну. Зазвичай дослідження сну на наявність синдрому обструктивного апное сну (СОАС) проводиться вночі в клініці. Перед тим, як ви ляжете спати в окремій кімнаті клініки, технік прикладає до вашого тіла кілька датчиків. Датчики не заважають вашим рухам у ліжку.
Поки ви спите, ці датчики надсилають сигнали про ваш рівень сну, дихання, рівень кисню та інші системи організму на станцію техніка, розташовану в окремій кімнаті. Технік відстежує сигнали та записує їх для перегляду спеціалістом. Спеціаліст визначає, чи є у вас синдром обструктивного апное сну (СОАС), досліджуючи записані сигнали, та за необхідності готує рецепт.
У деяких випадках варіанти лікування можуть залежати від причини синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Наразі існує кілька варіантів лікування СОАС. Усі вони спрямовані на покращення якості сну та денної функції, а також на зменшення ризику або тяжкості пов'язаних з цим проблем зі здоров'ям. Поговоріть зі своїм лікарем про вибір правильного лікування саме для вас. Деякі люди можуть обрати один варіант як короткостроковий захід для контролю свого СОАС, поки вони вживають інших заходів для довічного контролю. Лікування включає:
CPAP-терапія:
CPAP («See-pap») – це абревіатура від continuous positive pressure (постійний позитивний тиск у дихальних шляхах). CPAP – це найпоширеніша та найефективніша форма лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Сотні тисяч канадців використовують її щоразу, коли сплять. CPAP полягає у подачі легкого потоку повітря, спрямованого через дихальні шляхи під час сну. Тиск потоку повітря утримує дихальні шляхи відкритими та запобігає апное. Рівень кисню, артеріальний тиск, функція серця та режим сну стабілізуються, що призводить до більш спокійного сну.
Зміни способу життя:
Надмірна вага, куріння, вживання алкоголю або використання міорелаксантів чи снодійних препаратів можуть сприяти розвитку СОАС. Усі ці фактори можуть впливати на дихальні шляхи або на контроль мозку над м’язами дихальних шляхів під час сну. Усунення цих факторів способу життя може бути єдиним необхідним лікуванням у деяких легких випадках СОАС. Навіть люди, яким потрібне додаткове лікування СОАС, можуть покращити свій стан, розвиваючи правильні звички сну.
Прилади для ротової порожнини:
Якщо у вас легкий або помірний СОАС, вам може допомогти спеціальний пристрій, який носять у роті під час сну. Ці пристрої призначені для регулювання положення язика або нижньої щелепи, щоб підтримувати дихальні шляхи відкритими. Їхня ефективність при СОАС варіюється, а їхня вартість може не покриватися державними або приватними планами медичного страхування. Ваш лікар допоможе вам вирішити, чи підходить вам цей варіант.
Хірургія дихальних шляхів:
Для лікування СОАС можуть використовуватися хірургічні процедури, такі як лазерна хірургія. Після операції повідомляється про різні показники успішності. Як правило, показники успішності вищі для хропіння, ніж для самого СОАС. Медичним працівникам важко передбачити, у яких пацієнтів СОАС може покращитися стан після операції на дихальних шляхах і якою мірою. Може знадобитися більше однієї процедури. Зверніться до свого лікаря, щоб дізнатися більше про хірургічні варіанти.
Тенденція в індустріально розвинених країнах свідчить про те, що люди дедалі більше страждають від недосипання. У сучасному метушливому світі сон такий же важливий, як дієта та фізичні вправи. Щоб зарядитися енергією протягом дня, потрібно перезаряджатися вночі.
Чому сон важливий?
Сон – це період формування, загоєння та омолодження, необхідний для нормального, здорового функціонування людського організму. Він впливає на наше фізичне та психічне здоров'я, а також на здатність нашої імунної системи боротися з хворобами та переносити їх. Погана якість сну також пов'язана з багатьма захворюваннями, такими як ожиріння, діабет та високий кров'яний тиск.
Сон покращує пильність, енергію, настрій, пам'ять, швидкість реакції, продуктивність, результативність, комунікативні навички, безпеку та довголіття. Більшості дорослих потрібно вісім годин «хорошого» безперервного сну щоночі. Діти, навіть підлітки, повинні спати дев'ять або більше годин на добу.
Чому я не можу спати?
Існує багато факторів, які впливають на якість вашого сну, незалежно від ваших зусиль лягати спати вчасно та засинати. Такі стани, як астма чи алергія, хронічний біль, стрес, тривога чи депресія, можуть перешкодити гарному сну.
Ліки, що впливають на кров'яний тиск та інші ліки, такі як антидепресанти, антигістамінні препарати, деконгестанти та міорелаксанти, можуть впливати на сон. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж припиняти або починати приймати будь-які ліки, спрямовані на покращення сну.
Ваш спосіб життя
Нікотин, кофеїн та алкоголь можуть ускладнювати засинання. Зміни у вашому житті, такі як народження дитини або переїзд, є деструктивними, але часто тимчасовими. Якщо ви працюєте позмінно або часто подорожуєте, вашому організму може бути важко адаптуватися. Регулярний відхід до сну може допомогти налаштувати ваш біологічний годинник і не збитися з ритму.
Уникнення певних звичок способу життя та балансування з урахуванням потреб інших допоможе регулювати ваш графік сну.
Ваше середовище для сну
Для деяких людей головне — це де вони сплять. Швидкі рішення можуть включати купівлю нового ліжка, встановлення щільних віконних штор або забезпечення тиші, прохолоди та спокою у вашій кімнаті. Навіть прослуховування заспокійливої музики чи фонового шуму, такого як океан чи білий шум, може допомогти вам розслабитися та заснути.
Розлади сну
Існує понад 70 розладів сну. Деякі з найпоширеніших включають безсоння, нарколепсію, парасомнію та синдром обструктивного апное сну .
Звички для гарного сну
- Дотримуйтесь регулярного графіка сну. Кладіться спати та вставайте приблизно в один і той самий час щодня. Час пробудження особливо важливий – дотримуйтесь його однакового, навіть у вихідні;
- Спіть лише стільки, скільки вам потрібно, щоб відчувати себе бадьорим протягом дня;
- Лягайте спати лише тоді, коли відчуваєте сонливість. Не намагайтеся заснути – це тільки погіршить ситуацію. Якщо ви не можете заснути протягом 20 хвилин, встаньте, вийдіть зі спальні та займіться чимось іншим (наприклад, послухайте тиху музику, випийте трав'яний чай), але уникайте стимулюючих занять (наприклад, куріння, перегляду телевізора, роботи). Повертайтеся в ліжко, коли відчуваєте сонливість. Повторюйте за потреби; та,
- Уникайте денного сну, оскільки він може сильно порушити ваш нічний сон.
Важливі поради щодо способу життя
- Регулярно займайтеся фізичними вправами – в ідеалі вранці або вдень, або принаймні за чотири-шість годин до сну;
- Не їжте/не пийте нічого, що містить кофеїн (наприклад, шоколад, чай, каву та колу), протягом шести годин перед сном;
- Не палити та не вживати алкоголь протягом трьох-чотирьох годин до сну;
- Спробуйте виділити час для вирішення проблем або турбот рано ввечері (тобто складіть списки проблем і того, чи є щось, що ви можете зробити, щоб їх вирішити).
- Уникайте хвилювань у ліжку.
Звички в спальні
- Обмежте спальню сном та сексуальною активністю (спальня не повинна бути зоною активності — тобто не дивіться телевізор, не їжте, не читайте в ліжку та не зазирайте в телефон чи комп’ютер). Навчіть своє тіло асоціювати спальню зі сном;
- Тримайте свою кімнату комфортною, безпечною, тихою, темною та прохолодною (занадто спекотно або занадто холодно завадить сну);
- Спіть на самоті, якщо ваш партнер у ліжку заважає вам спати або якщо ви хвилюєтеся, що можете потурбувати свого партнера; та
- Не пускайте домашніх тварин у спальню, якщо вони заважають вам спати.
Ритуали перед сном
- Уникайте занять, що стимулюють мозкову діяльність, таких як відеоігри або перегляд телевізора. Плануйте розслаблюючі заняття перед сном;
- Зробіть легкий перекус перед сном, якщо відчуваєте голод; та
- Приймайте теплу ванну щонайменше 30 хвилин, за дві-чотири години до сну.
Якщо ви продовжуєте відчувати недосипання або маєте занепокоєння щодо якості свого сну, зверніться до свого лікаря або медичної сестри; вам може знадобитися направлення до спеціаліста зі сну.
Виробники
Фішер і Пейкель Охорона здоров'я - www.fphcare.ca
Philips Respironics - www.respironics.com
РесМед - www.resmed.com
Посилання на здоров'я дихальних шляхів
Програма допоміжних пристроїв (ADP) – www.ontario.ca/page/assistive-devices-program
Респіраторні продукти, що охоплюються ADP -
www.ontario.ca/page/respiratory-equipment-and-supplies
Асоціації, організації та товариства
Американська асоціація респіраторної допомоги - www.aarc.org
Американський коледж лікарів-торакологів - www.chestnet.org
Фонд здоров'я легень - www.lunghealth.ca
Канадська медична асоціація - www.cma.ca
Канадське товариство респіраторних терапевтів - www.csrt.com
Домашній догляд в Онтаріо - www.homecareontario.ca/
Товариство респіраторної терапії Онтаріо - www.rtso.ca